Honda EB5000XK3AN 5000W 120/240V Compliant Generator w/CO-MINDER – Reconditioned
235 in stock
235 in stock
FEATURES AND BENEFITS
Honda iAVR
REGULATED POWER
Reliability
RELIABLE
Honda has an unmatched reputation for reliable generators that offer dependable start and run time
OSHA compliant
GFCI AND NEUTRAL BOND
Clean Power
CLEAN POWER
Fuel Efficient
FUEL EFFICIENT
Features
  • The EB5000 was designed to meet OSHA requirements, making it ideal for worksite applications.
  • Provides 7,000 watts for 10 secs to start larger equipment
  • Full GFCI protection
  • OSHA worksite compliant – meets job site emission and safety requirements
  • Long run time – up to 10.5 hrs
  • CO-MINDER: advanced carbon monoxide detection system
What’s in The Box
  • 389cc 5000W 120/240V Industrial Generator w/CO-MINDER – Reconditioned
  • Owner’s Manual
Warranty
  • 3-Year Limited Factory Warranty
  • 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
SKU EB5000XK3AN-R
Brand Honda
Engine Honda iGX390
Displacement 389cc
AC Output 120/240V 5000W max. (41.7/20.8A) / 4500W rated (37.5/18.8A)
iAVR Output 7000W (58.3/29.2A) for 10 sec
Receptables 20A 125V GFCI Duplex (2), 30A 125V Locking Plug, 30A 125/250V Locking Plug
Starting System Recoil
Fuel Tank Capacity 6.2 Gallons
Run Time per Tankful 7.2 hr at rated load, 10.5 hr at 1/2 load
Noise Level 65 dB(A) at rated load 63 dB(A) at 50 percent load
Dimensions (L x W x H) 41.1 x 27.8 x 30.4 in
Weight 210.8 lb
MANUALS
brochure-download
Owner’s Manual
specifications-download
Receptacle Selection
manual-download
Heater Kits
manual-download
Reference Guide
Wheel Installation
Honda Work
Honda Home
Honda Play
Weight 99337 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Honda EB5000XK3AN 5000W 120/240V Compliant Generator w/CO-MINDER – Reconditioned”